Hrvatska

Bugarska policija implementira NEXEDGE® sustav diljem zemlje


 

Kenwood i njegov lokalni distributivni partner Sectron nedavno su izvršili instalaciju Nexedge dvosmjernog radijskog sustava za Nacionalnu policijsku službu u Bugarskoj.

 

Policijske snage širom svijeta mijenjaju svoje glasovne komunikacijske usluge s analognog dvosmjernog radija na digitalni. Bugarska nije iznimka, a 2008. je započela proces nadogradnje analognog radijskog sustava koji koristi Nacionalna policijska služba (NPS) na digitalni sustav. NPS je agencija Ministarstva unutarnjih poslova, koja je odgovorna za održavanje javnog reda, istrage i suzbijanje zločina. Ivan Dimitrov, direktor za komunikacije i infrastrukturne sustave u Ministarstvu unutarnjih poslova, objašnjava kako je potez djelomično napravljen kao odgovor na direktivu EU. „2005. godine, EU je izdala direktivu kojom se brišu određene širine pojasa kako bi ih se mogle izdati za druge svrhe. Dakle, to nam je predstavilo priliku za nadogradnju NPS radio sustava“, kaže Dimitrov. Dodaje da je konačno preseljenje na FDMA digitalni radio sustav koji koristi 2 x 6,25 KHz kanale s obzirom na prethodne 12,5 KHz kanale imao prednost pružanja mnogo učinkovitijeg korištenja spektra.

 

Zahtjevi sustava

Dok su aspekti poput troškova, učinkovitosti spektra i mogućnosti omogućavanja boljeg načina rada policijskih službenika bili važni, Dimitrov ističe da nisu nužno vodeći razlozi. „Nekad u policijskom životu trošak nije primarni razlog“, objašnjava Dimitrov. „Riječ je o pomaganju u spašavanju života davanjem policajcima alat koji im omogućuje da rade svoj posao učinkovitije. Ali, naravno, korisno je imati radio sustav s ugrađenim GPS-om koji nam omogućuje pratiti gdje su policajci i identificirati tko su oni preko radio ID-a.“ Kada je riječ o odabiru digitalnog radijskog standarda, Dimitrov kaže da su bili otvoreni za bilo koji sustav i sve proizvođače. Općenito, one europske zemlje koje su se prebacile na digitalne radio sustave odlučile su za TETRA ili Tetrapol. Bugarska je imala TETRA sustav u upotrebi s određenim specijalističkim jedinicama, a Dimitrov objašnjava da je jedan od ključnih zahtjeva za NPS ugovor bio da se rješenje moralo moći povezati s tim TETRA radio stanicama, kao i stanicama vatrogasnih brigada, služba hitne pomoći, civilnih obrambenih snaga i tako dalje.

Jedan od preduvjeta je bio sofisticirani sustav enkripcije i protokol za autorizaciju korisnika. Dimitrov navodi da su balkanski zločinci bili prilično dobri u slušanju analognih radija policije i bilo koji zamjenski sustav morao je to zaustaviti. Još jedan od nužnih zahtjeva bio je da bugarska policija očekuje da će radio sustav koristiti oko 15 godina. Ministarstvo unutarnjih poslova je stoga željelo pouzdanog dobavljača s održivim poslovanjem koji bi bio u mogućnosti toliko dugo održavati sustav. Također je morao imati tehničke stručnjake, stručnjake za popravak i za obuku. Osim toga, sustav je morao biti lako nadogradiv kako bi se mogao pratiti razvoj suvremenih digitalnih radio sustava.

„Ostala ministarstva i vladine agencije promatraju ono što smo učinili i vrlo su zainteresirani“ –  Ivan Dimitrov, direktor komunikacija i infrastrukturnih sustava, Ministarstvo unutarnjih poslova

 

Proces natječaja

Otvorenim natječajem bavila se specijalna divizija unutar MUP-a zadužena za traženje novih proizvoda i sustava u svijetu komunikacija. Tri tvrtke su ušle u uži izbor, uključujući Kenwood Electronics s ponudom svog dugogodišnjeg bugarskog distributera Sectron-a. Dimitrov kaže: „To je bila složena procjena s mnogim izlaganjima prije proglašenja pobjednika. Osim tehničkih razmatranja, procjenjivali smo kvalitetu njihove usluge, sposobnosti osposobljavanja, vremena koje im je trebalo da reagiraju na probleme i tako dalje. Pobjednička tvrtka morala je imati dobro osposobljene stručnjake diljem zemlje. Dakle, proizvođač je morao proglasiti i potvrditi da je njihov lokalni partner doista imao odgovarajuće stručno osoblje s potrebnim sposobnostima za servisiranje opreme.“

Kenwood/Sectron ponuda ponudila je najbolju cijenu i najbolje parametre kvalitete. Sectron ima urede u sedam bugarskih gradova, što znači da može lako služiti potrebama policije diljem zemlje. Također su ponudili šestogodišnju jamstvenu uslugu za opremu koja se svidjela MUP-u. Odabrani radio sustav je iz Kenwood  Nexedge linije koja koristi NXDN protokol. Bugarski NPS ugovor označava glavnu prekretnicu za Nexedge jer je to prvi put da je nacionalna policijska služba odabrala sustav za svoje ključne komunikacije.

Nexedge sadrži IP okosnicu, što znači da se može povezati s drugim postojećim radio sustavima, uključujući TETRA sustav, instaliran u komandnim i kontrolnim centrima. Georgi Videnov, potpredsjednik Sectron-a, kaže: „Kenwood Nexedge sustav bio je jedini natječaj za potpuno rješavanje potreba običnih policijskih službenika. Jednostavan je i lagan za uporabu, a mnogo je teže, ako ne i nemoguće,  da kriminalci prisluškuju.“

Trevor Wright, direktor za područje izvozne prodaje u Kenwoodovom sektoru za komunikaciju, dodaje: „Nexedge je FDMA rješenje, što je daleko bolje za velika kopnena područja za razliku od TDMA rješenja kao što je TETRA, jer se širi mnogo dalje. Zbog toga je potrebno mnogo manje baznih stanica i prekidača, što uvelike smanjuje troškove infrastrukture. Također ima brži handover od TDMA. Formula 1 timovima se sviđa iz tog razloga jer rade jako brzo.“ Još jedan razlog za uspješnu Kenwood/Sectron ponudu je da je Sectronova sestrinska sigurnosna tvrtka COT-161 već pružila svoje sigurnosno osoblje s Nexedge radijima. „To je značilo da znamo što prodajemo“, kaže Videnov. „To nam je pomoglo da ih uvjerimo kako im možemo pomoći iz razloga što smo vjerovali u sustav i koristili ga sami. Također smo bili u mogućnosti omogućiti ministarstvu testiranje sustava. „Kada smo se prebacili na Nexedge, ustanovili smo da je barem 30% bolji od prethodnih analognih radija, a širina kanala od 6,25 kHz mnogo je bolja pri prodornim zgradama i dolazi s mnogo boljom kvalitetom glasa. Nema degradacije ni na kraju ćelije.“

 

Instalacija i izvođenje

Okvirni ugovor podijeljen je u tri faze, prve dvije koja pokrivaju glavni grad Sofiju, a posljednja ostatak države. Faza 1 započela je u 2010. godini i Kenwood-Sectron se suočio s jako zbijenim rokom isporuke početkom prosinca. Wright podsjeća: „U posljednji su trenutak dodali 200 mobilnih radija i morali smo organizirati vrlo brzu dostavu iz Singapura kako bismo to ispunili.“ Faza 2 održana je 2011. godine, dovršavajući pokrivenost u Sofiji. Konačna faza u 2012. godini obuhvatila je ostatak zemlje. Sofija i veliki gradovi koriste multisite trunking rješenje, ali zbog relativno malog broja radija raspoređenih u ruralnim područjima, odlučeno je da bi zbog troškova bio dovoljan konvencionalni radio sustav podržan od repetitora.

Sustav je jedan od najvećih Nexedge sustava u Europi, koji se sastoji od baznih stanica, repetitora, fiksnih stanica, mobilnih i prijenosnih terminala. Dodatni ugovor za pomoćne proizvode kao što su kombinatori, sustavi za snimanje glasa, bežične slušalice i antene isporučen je 2012. godine. Sofija se nalazi u planinama što čini projektiranje radio arhitekture relativno jednostavno zato što središnja baza može pokriti velik dio grad s nekoliko drugih koji su angažirani kako bi osigurali popunjavanje pokrivenosti. Izvršena je potpuna RF procjena kako bi se odredila najbolja pokrivenost s obzirom na troškove. Dimitrov govori: „Imamo puno iskustva u radu s komunikacijskim sustavima, tako da smo bili vrlo jasni o onome što smo trebali i kako smo željeli ispuniti naše zahtjeve za pokrivenost i to je bilo ispunjeno.“

 

Obuka

Sectron posjeduje vlastitu sobu za obuku u svome sjedištu u Sofije, tako da je policija tamo imala početnu obuku za Nexedge sustav i za naknadne nadogradnje. Wright kaže: „Nexedge protokol ima četiri ili pet nadogradnji godišnje, tako da dolazimo i osposobljavamo Sectronovo osoblje, a oni zauzvrat obučavaju policiju. To je redovna usluga koju mi i Sectron pružamo svojim kupcima.“

Kako se bugarskoj policiji sviđa novi sustav? Dimitrov govori: „Vrlo su zadovoljni kvalitetom opreme. Neki od njih imaju je i do tri godine i bilo je vrlo malo problema s radijima. Manje od pet trebalo je popraviti i to je bilo vrlo brzo.“ Wright ističe: „Vrlo je rijetko da imamo problem s kvalitetom. Naša stopa neuspjeha manja je od 0,1% naše ukupne globalne prodaje u smislu prijavljenih povrata. Obično je to za ručne prijenosnike koji su ispušteni ili uronjeni u vodu.“

PARTNERI – Ivan Dimitrov, Georgi Videnov i Trevor Wright

 

Budućnost

Razmišljajući unaprijed, Dimitrov kaže kako je jedan od ciljeva MUP-a da obrazuje policiju kako bi bolje iskoristili ostale značajke radija, a ne samo push-to-talk. „U to ulažemo puno truda, jer vjerujemo da će povećati učinkovitost njihovog rada.“ Također kaže da se konvencionalne radijske lokacije raspoređene u ruralnim područjima mogu nadograditi na pojedinačne ili višestruke lokacije kako bi se iskoristile prednosti Nexedge sigurnosne i šifrirane – kao što je slučaj u Sofiji. „Uspjeli smo ostvariti stvarno izvrstan projekt. Dobar znak našeg partnerstva je da druga ministarstva i vladine agencije promatraju ono što smo učinili i jako su zainteresirani za to“, zaključuje Dimitrov.